Záda kuchyňské linky

29. 1. 2013

ZÁDA KUCHYŇSKÉ LINKY

Když si přečtete můj článek Záda kuchyňské linky z roku 2001, tak zjistíte, že se od té doby se nároky Vás, klientů hodně změnily. Jako klienti jste mnohem náročnější nejen na vzhled kuchyně, ale také na materiály,  vnitřní řešení skříněk, ale i technické vybavení.  Výrobci se předhání ve vylepšování stávajících a vyvíjení nových, odolnějších materiálů, které kuchyním prodlouží životnost. To, že kuchyňská linka se plánuje většinou na dobu delší než deset let, pokud tedy nejste v pronájmu, je tato informace docela důležitá. Část tzv. zad kuchyňské linky také prošla svým vývojem. Od klasické keramiky, povrchových nástřiků se zrnitou strukturou, až po omyvatelné tapety, umakarty, pvc  atp. vzpomínáte?

TRENDY SOUČASNOSTI

Naše doba nabízí další možnosti řešení zad kuchyňských linek. Podívejme se alespoň na pár příkladů:

Sklo / Zrcadlo

U nás nyní nejčastěji používaný a cenově dostupný materiál. Od barevných skel Lacobel, skleněné mozaiky, až po potištěná skla dle vybraného dekoru (nabízí např. Sklo JAP aj.). Sama mám tento materiál ráda nejen pro jeho praktičnost, ale protože například při použití tapety za kuchyňskou linkou a použití čirého skla nenaruší celkový dojem kuchyně. Při renovacích kuchyní, kdy zeď za kuchyňskou linkou není zrovna dokonale rovná, což sklo, lepené přímo na zeď  vyžaduje,  využíváme hliníkových lišt, do kterých se sklo vsadí a díky liště má částečný odskok od nerovné stěny. Nevýhodou je vyšší cena a ne úplně doladěný boční vzhled, pokud sklo končí v prostoru. Sklo začíná být oblíbené i na samotná kuchyňská dvířka. Zrcadlo je alternativou, zvětšuje prostor, ale je více náročné na údržbu.

Laminátové desky

Oblíbené jsou také laminátové desky, které mohou vypadat úplně stejně jako pracovní deska /např. imitace betonu, kamene, dřevěných špalíčků atp./ nebo může být různobarevná, ale také může být stejně jako sklo s potiskem. Výrobci již nabízí několik zajímavých dekorů ve standardu, ale lze na přání potisknout vlastním dezénem. Výhodou je poměrně nízká pořizovací cena u standardních dekorů.

Betonová stěrka

Cementový nátěr imitující např. betonovou stěrku, nabízí více než 50 odstínů, takže si vybere každý. Stěrka se natahuje na kvalitní podklad (tzn. Beze spár), přebrousí se a nalakuje nebo naolejuje. Chová se jako keramická dlažba, ale beze spár. Lze do ní vrtat popřípadě kdykoliv změnit barevný dekor.

Technistone

Jde o uměle vytvořený kámen z přírodní kamenné drtě, různě velkých fragmentů, synteticky barvený  a spojovaný tmely. Vyrábí se v leštěné formě. Umělý kámen Technistone je při volbě pracovní desky, jedním z velmi krásných a luxusních řešení zad kuchyňské linky. Pokud dojde k drobnému poškození, stačí ho přebrousit a přeleštit.

Nemusí, stejně jako například sklo nebo laminátová deska, sahat od pracovní desky až po horní skříňky. Je odolný, nenasákavý a dobře udržovatelný. Nicméně musíte sáhnout hlouběji do kapsy, ale výsledek stojí za to.

Corrian, Varicor, Kerrock

Velmi blízcí příbuzní, nabízející bohaté možnosti při obkládání, jsou umělé materiály vyrobené taktéž z přírodních drtí, ovšem s pojivem na bázi akrylátů. Všeobecně je umělý kámen homogenní, trvanlivý, dlouhodobě stálý, tvrdý, oděruvzdorný, odolný proti působní téměř všech chemikálií, neporézní, nenasákavý, zdravotně nezávadný, lehce ošetřovatelný. Pokud dojde k drobnému poškození, stačí ho přebrousit a přeleštit.

Přírodní kámen

Přírodní kámen kámen využíváme především na pracovní desky, ale stejně jako umělý, lze využít jako záda kuchyňské linky. Novinkou jsou přírodní kamenné folie ROCKFOIL , jsou dekorativním materiálem který je získáván pomocí speciální technologie přímo v desítkách kamenolomů Afriky a Asie z konkrétních druhů břidlic. Vyrábí se v tl. 1-3 mm a lze jej využít jak na záda kuchyňských linek, tak na dvířka, dveře, do koupelen. Výhodou je především ohebnost. Obdobou je ohebný materiál HOMASTONE od fy Homapal. Tato varianta je pro náročnější klienty, kteří preferují vzhled kamene v interiéru. Nevýhodou je náročnější údržba.

Splashback

Splashback je technologicky špičkový, vysoce lesklý akrylátový panel, který má vzhled skla, ale oproti skleněným obkladům nemá žádná instalační omezení a nevyžaduje vysoké pořizovací náklady. Splashback přichází s řadou luxusních barev a díky tomu, že je vyroben z unikátních polymerů, panely nepraskají, neprohýbají se, netříští se a neznečišťují se ani nedeformují běžnými domácími či komerčními činnostmi.

Panely Splashback mohou být upravovány a řezány přímo na místě při instalaci, což umožňuje montáž na míru a přesné umístění výřezů pro elektřinu a vodu. 25 krát odolnější proti nárazu než skleněné obklady. Panely Splashback představují zároveň snadnou údržbu. Není potřeba kupovat speciální čisticí prostředky, stačí obyčejný jemný čisticí prostředek spolu s měkkým hadříkem - je to tak jednoduché.

Nerez a ostatní

Nerez už dávno není materiál, který patří jen do velkokapacitních kuchyní a restaurací. Obkladové panely z nerezu mají využití zejména za varnou plochou, ale i v celoplošném využití působí velmi noblesně. Jedinou nevýhodou je náročnější údržba.

Kovolamináty

Kovolamináty jsou zvláštním druhem laminátů, kdy povrch je vyroben z vrstvy opravdového kovu. Zpracování je ale stejné jako u běžných truhlářských materiálů. Používáním kovolaminátů se dosahuje velmi zajímavých designů např. v nabídce fy Homapal najdete největší výběr u nás.

 

 

Na závěr

Na otázku, jaký materiál je pro obložení "ten pravý", nelze jednoznačně odpovědět. Kromě vzhledu, funkčnosti a individuálního vkusu musí budoucí uživatel brát v úvahu také poměr mezi cenou a předpokládanou životností. Ideální řešení a odborný poradní hlas máte ve zkušeném bytovém architektovi nebo designérovi. Kuchyň má sloužit Vám a ne Vy jí. Správné rozvržení ergonomických zón, výběr vnitřního řešení skříněk a výsuvů, volba materiálů a spotřebičů je nedílnou součástí Vaší kuchyně a usnadní Vám život.

Vaše Alžběta

Zobrazit všechny příběhy

© 2024 AP Design s.r.o. Všechna práva vyhrazena | Webdesign: Tvorba web stránek - IR-webdesign